Brodawki Wirusowe HPV
Brodawki wirusowe potocznie nazywane „kurzajkami” wywołuje wirus HPV. Obecnie szacuje się, że mamy ok. 100 różnych serotypów tego wirusa. W ostatnich latach obserwuje się znaczący wzrost liczby infekcji wirusem HPV. Wirusem możemy się zarazić np. na basenie, sali gimnastycznej, siłowni czy w akademiku. Na stopach występują głównie dwa typy brodawek: brodawki typu myrmecia i brodawki mozaikowe.
Brodawki typu myrmecia są to głębokie zmiany skórne wywoływane przez wirusa HPV 1. Natomiast brodawki mozaikowe powstają przez połączenie dużej ilości pojedynczych wykwitów, a czynnikiem etiologicznym jest wirus HPV 2. Należy pamiętać, że brodawki wirusowe charakteryzują się znaczną zakaźnością, często towarzyszy im odczyn zapalny i bolesność.
Do usuwania brodawek w gabinecie jest stosowana między innymi metoda elektrokoagulacji. Według badań, metoda ta uważana jest za jedną z najbardziej skutecznych w walce z brodawkami [1]. Przed zabiegiem niezbędna jest konsultacja w gabinecie i kwalifikacja do zabiegu. Należy pamiętać, że brodawki to zmiany wirusowe i do całkowitego pozbycia się uciążliwego problemu może być potrzebne kilka wizyt w gabinecie.
Kontrola w gabinecie po 2 tygodniach od zabiegu.
[1] Wencel I.E., Kordus K. „Porównanie skuteczności terapii nieinwazyjnych i inwazyjnych w zabiegach usuwania brodawek wirusowych skóry stóp”.– AestheticCosmetology and Medicine 5 /2021 /vol. 10