Odciski, modzele, nagniotki

odciski, modzele, nagniotkiodciski, modzele, nagniotki

Odciski, modzele, nagniotki

Odciski, modzele i nagniotki są niezwykle uciążliwe, powodują ból i utrudniają chodzenie.
Przyczyny ich powstawania są różne: nadmierne tarcie i nacisk, źle dobrane i niewygodne obuwie, nadwaga, zaburzenia statyki ciała, płaskostopie czy urazy. Nagniotki na stopach mają kształt stożka, z ostrym, skierowanym do góry zakończeniem. Rdzeń nagniotka podczas chodzenia wbija się w głąb skóry, powodując ostry ból.
Modzele to ograniczone zgrubienia na warstwie rogowej naskórka, które powstają wskutek długotrwałego nacisku. Z reguły występują na podeszwowej stronie stopy, dłoniach, rzadziej na kolanach i łokciach. Modzele na stopach występuje często u kobiet, które noszą buty na obcasach oraz osób chorych na cukrzycę.
Odciski bywają często mylone z brodawkami wirusowymi, są zgrubiałe i charakteryzują się centralnym ułożonym rdzeniem. Każdy ucisk na odcisk powoduje duży ból, nasilający się podczas chodzenia.
Usuwanie nagniotków, modzeli i odcisków odbywa się przy użyciu specjalistycznych narzędzi podologicznych. W przypadku powstawania tych zmian cyklicznie w tych samych miejscach na stopach, zostaje omówiona z pacjentem biomechanika chodu. Rozważmy wówczas zaprojektowanie indywidualnych wkładek ortopedycznych przez fizjoterapeutę.